Raf-Pol

Podpisz ze sobą umowę śmieciową – jak odpowiednio segregować śmieci?

10-05-2023

Podpisz ze sobą umowę śmieciową. 11 maja — Dzień bez Śmiecenia.

Efektywna segregacja odpadów jest kluczowa dla ochrony środowiska i tworzenia zrównoważonej przyszłości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. dotyczącym selektywnego zbierania odpadów, precyzyjnie określone są zasady segregacji. Głównym celem Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia.

 

Jakie dokładnie surowce powinny być segregowane?

Wśród nich znajdują się metale, tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane i odpady biodegradowalne. W niektórych miejscowościach konieczne jest również rozdzielenie szkła białego od kolorowego.

Zbieranie oddzielne papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem oraz segregacja odpadów biodegradowalnych umożliwia uzyskanie najbardziej wartościowych surowców do ponownego przetworzenia.

Podczas segregacji nie można zapominać o odpadach niebezpiecznych, takich jak:

• zużyte baterie i akumulatory

• przeterminowane lekarstwa

• zużyte świetlówki

• odpady zawierające żrące chemikalia

• zużyty sprzęt elektroniczny i AGD

 

Te rodzaje odpadów nie mogą być wyrzucane do pojemników na śmieci zmieszane. Mogą być oddane w wyznaczonych punktach w sklepach, aptekach lub w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który jest zorganizowany przez lokalną gminę. Godziny otwarcia PSZOK można sprawdzić na stronie internetowej swojej gminy.

 

Dobrze, skoro segregacja jest tak prosta, to co powinniśmy zrobić z takimi odpadami jak karton po mleku? Czy powinien być wrzucany do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym jest wyłożony od środka? A co z tłustym słoikiem po pulpety? Czy powinien być wrzucany do pojemnika na szkło, czy może do odpadów zmieszanych? A co z obierkami warzyw? Odpowiemy na te pytania.

• Karton po mleku jest przykładem opakowania wielomateriałowego. Powinien być wrzucany do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

•  Co do opróżnionego słoika po pulpety, powinien on być wrzucany do pojemnika na opakowania szklane. Nie ma znaczenia, czy jest on umyty, ponieważ zostanie umyty w procesie sortowania.

• Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć do kompostu. Jeśli nie posiadasz kompostownika w swoim domu, możesz je wrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO).

 

WAŻNE!

Pamiętaj, że nie trzeba myć szkła, plastiku ani metalu przed wrzuceniem ich do odpowiednich pojemników. Wystarczy opróżnić je z ewentualnych resztek. Surowce te zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu. Dlatego należy starannie segregować i wyrzucać je do właściwych pojemników.

 

 

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, gdzie dokładnie wyrzucić konkretny odpad, możesz skorzystać z poniższego przewodnika:

Metale i tworzywa sztuczne:

Wrzucaj odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki (o ile nie zbierasz ich osobno w ramach akcji charytatywnych), plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (takie jak kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości, kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle i zakrętki od słoików.

Nie wrzucaj butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

 


Papier:

Wrzucaj opakowania z papieru, karton, tekturę (w tym falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe.

Nie wrzucaj ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, ubrań.

Szkło:

Wrzucaj butelki i słoiki po napojach i żywności; w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, są akceptowane do odpowiedniego pojemnika na szkło. Również szklane opakowania po kosmetykach mogą być wyrzucane, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Należy pamiętać, że nie powinno się wyrzucać ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów ani szkła okularowego. Również szkło żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki, świetlówki, reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory, lampy telewizyjne, termometry i strzykawki nie powinny być wyrzucane do pojemnika na szkło.

Odpady biodegradowalne:

Jeśli chodzi o odpady biodegradowalne, należy wyrzucać odpadki warzywne i owocowe, takie jak obierki, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, a także niezaimpregnowane drewno i resztki jedzenia.

Natomiast nie należy wyrzucać kości zwierząt, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF, ziemi, kamieni oraz innych odpadów komunalnych, w tym niebezpiecznych.

Odpady zmieszane:

W przypadku odpadów zmieszanych, należy umieszczać w pojemniku wszystko, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych.

Dbajmy o siebie

Mijają kolejne miesiące a temat koronawirusa potocznie zwanego 2019-nCoV, po raz pierwszy zarejestrowanego w grudniu w chińskiej miejscowości Wuhan nie opuszcza nas. Dziś oficjalnie w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa, co w obecnej sytuacji jeszcze bardziej potęguję w społeczeństwie strach i niepokój. Bilans ofiar i zarażonych przeraża na tyle mocno, że jesteśmy […]

CZYTAJ DALEJ

Wspieramy toruński sport!

Co robimy gdy nie sprzątamy? Wspieramy toruński sport. Jako firma angażująca się w ważne wydarzenia w Toruniu, jak i na terenie całego województwa, chcemy wspierać również takie wydarzenia jak rozgrywki sportowe, szczególnie tych drużyn, które są najbliższe naszemu sercu kibica. Jedną z takich drużyn jest FC Toruń – grupa footsalowa, której mamy przyjemność być sponsorem. […]

CZYTAJ DALEJ