Raf-Pol

Aromamarketing w firmie – bo zapach idzie w parze z czystością.

04-01-2023

Czym jest aromamarketing i dlaczego ma tak duże znaczenie?

Aromamarketing, czyli inaczej marketing zapachowy lub marketing sensoryczny. Jest to forma marketingu, która powstała niedawno, jednak to, że zapach przywołuje odpowiednie odczucia, wiedzieliśmy od dawna. Zapach działa na klienta czy gościa w podobny sposób jak poziom czystości w danym pomieszczeniu, czy obiekcie. Im bardziej spodoba się zapach lub im czystsze jest pomieszczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że klient będzie kojarzył naszą firmę, salon, czy restaurację pozytywnie, a  co za tym idzie, wróci po więcej.

Aromamarketing to po prostu wykorzystywanie zmysłu węchu do budowania pozytywnych odczuć, relacji oraz atmosfery w danym miejscu. To, jak klient czy gość czuje się w danym miejscu, ma bezpośredni wpływ na to, czy ponownie skorzysta z naszych usług. Zapachy mogą budować prestiż, ciepłe skojarzenia, mogą odprężać i relaksować.

 

Co można zyskać wykorzystując aromamerkting?

Lepsze samopoczucie — zarówno klientów/gości, jak i pracowników.

Wyróżnienie firmy — firmy, które wykorzystują przyjemne i trafione zapachy, dużo szybciej zapadają w pamięć

Budowanie relacji z klientem – przyjemna atmosfera stworzona przez zapach, automatycznie buduje pozytywną relację, nawet w sposób nieświadomy dla klienta.

Większa wydajność – odpowiednio przeprowadzana aromatyzacja pomieszczeń wpływa na komfort pracy w danym miejscu.

Większa sprzedaż produktów i usług – zmiana postrzegania marki poprzez pozytywne skojarzenia. Zainteresowanie produktami lub usługami wzrasta.

 

Gdzie warto stosować aromamarketing?

Marketing sensoryczny sprawdzi się praktycznie w każdym obiekcie i przyniesie korzyści w każdej branży. W każdym miejscu, gdzie ludzie pracują, korzystają z usług czy dokonują zakupów, czyli wszędzie tam, gdzie ważna jest atmosfera oraz komfort. Powierzchnie biurowe, sklepy, galerie handlowe, salony SPA, salony kosmetyczne, a także HORECA, czyli hotele oraz restauracje i wiele, wiele innych. Aromatyzacja to bezpośrednie dbanie o samopoczucie klientów gości czy też kontrahentów. Dobre samopoczucie wpływa natomiast na wybory konsumenckie, skojarzenia z marką czy firmą oraz na kolejne decyzje zakupowe. Należy jednak pamiętać, że różne zapachy będą sprawdzać się w innych branżach. Dopiero odpowiednio dobrany aromat jest w stanie zadziałać jak najlepszy marketing.

Jak dopasować zapach do specyfiki obiektu?

Aromat dobieramy w zależności od tego, jaka działalność jest prowadzona w danym obiekcie. Inny zapach będzie pasował w SPA lub w salonie piękności, natomiast inny w sklepie, czy na siłowni. Warto również pamiętać, że w niektórych miejscach, oprócz aromatyzacji, sprawdzą się neutralizatory nieprzyjemnych zapachów, np. na siłowniach, basenach, czy w toaletach.

 

SPA, salony piękności, salony kosmetyczne – w tych miejscach należy postawić na zapachy relaksujące oraz wyciszające. Drzewo sandałowe, eukaliptus czy mieszanki kwiatowe to najlepszy wybór.

Siłownie – w tym przypadku powinny to być delikatne, ale orzeźwiające nuty, takie jak: cytrusy, zapachy morskie oraz zielone nuty. Na siłowniach zdecydowanie odradzamy wykorzystywania zapachów ciężkich i mocnych, np. z dodatkiem piżma.

Powierzchnie biurowe – zapachy w biurach powinny być dość neutralne, tak aby nie przeszkadzały pracownikom, którzy spędzają w biurze kilka godzin dziennie. Sprawdzą się lekkie nuty owocowe oraz kwiatowo-owocowe. Warto pamiętać, że nie mogą to być zapachy narzucające się, a raczej spokojne, minimalnie wyczuwalne, ale budujące ciepłą atmosferę.

Hotele – zapachy świeże, kojarzące się z przyjemną, domową atmosferą, a także ekskluzywne i luksusowe nuty. Kaszmir, zapachy inspirowane luksusowymi perfumami czy wanilia. Są to najbardziej uniwersalne wybory, jednak w przypadku hoteli, wybór nut zapachowych powinien być  kwestią otwartą i dopasowaną do charakteru oraz stylu hotelu.

Toalety – niezależnie od specyfiki obiektu, toalety to miejsca, które chcemy, aby kojarzyły się nam z czystością i komfortem korzystania. Jako że wymagają neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, należy wykorzystać nie olejki zapachowe, a specjalne neutralizatory, które usuwają źródło nieprzyjemnych aromatów. Jeśli decydujemy się na neutralizatory o jakimś zapachu, najlepszym wyborem będą zapachy kojarzące się z czystością, jak np. neutralizator o zapachu świeżego prania.

Poza dobraniem odpowiedniej nuty zapachowej musimy jeszcze odpowiednio dostosować intensywność oraz siłę dozowania olejków. Nie chcemy sprawić, że zapach, który oryginalnie jest naszym sprzymierzeńcem, poprzez nieodpowiednie dozowanie (zbyt wyraźne działanie), odstraszy klientów lub gość oraz wprawi w dyskomfort pracowników.

Odpowiednie dozowanie olejków jest dużo łatwiejsze przy wykorzystaniu nowoczesnych dyfuzorów. Dzięki nowym technologiom doświadczamy pełnego zapachu, który równomiernie pokrywa aromatyzowaną przestrzeń oraz maksymalizuje powierzchnię aromatyzacji. Oprócz tego, mamy możliwość zdalnego sterowania dyfuzorem oraz aktualizowania intensywności od ręki, poprzez aplikację w telefonie.

Nowoczesne dyfuzory o intuicyjnym sterowaniu dostępne są w naszym sklepie internetowym: https://sklep.cleanway.pl/282-odswiezanie-powietrza

Sprzątanie po remontach i budowach

Jak wygląda sprzątanie po remoncie? Jak sprzątać po remoncie? Dlaczego warto zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie sprzątającej?

CZYTAJ DALEJ

Regulamin konkursu “Wygraj bilety na mecz Twardych Pierników” 🏀

Regulamin-konkursowy-3

CZYTAJ DALEJ