Raf-Pol

System 4 kolorów w sprzątaniu — dlaczego jest tak ważny?

24-10-2022

 

Czy kolor ściereczek ma znaczenie podczas sprzątania?


Ściereczki z mikrofibry to uniwersalne rozwiązanie, które jest stosowane zarówno podczas sprzątania domowego, jak i tego profesjonalnego, w bardziej wymagających miejscach. Wydawać by się mogło, że kolory ściereczek nie mają żadnego znaczenia; przecież materiał jest taki sam, różnią się tylko kolorem. Chodzi jednak o trochę inną kwestię niż rodzaj materiału. To, jakimi ściereczkami i w jaki sposób sprzątamy, ma bardzo duże znaczenie i wpływa nie tylko na ostateczny poziom czystości w pomieszczeniu, ale ma także ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.

 

 

Dlaczego warto stosować zasadę 4 kolorów w sprzątaniu?


Powód jest prosty. Jest to zasada, która zapobiega przenoszeniu zanieczyszczeń z jednego miejsca na drugie. Używając ściereczek o danych kolorach do konkretnych powierzchni, nie pozwalamy na roznoszenie się rozmaitych bakterii i drobnoustrojów. Jeśli chcemy sprzątać w sposób profesjonalny i porządny, każdy rodzaj powierzchni lub pomieszczenia wymaga użycia innej ściereczki. W branży czystościowej, takie rozróżnienie jest tym bardziej wymagane. Kolorystyczny podział akcesoriów do sprzątania obniża ryzyko popełniania błędów przez personel. Wybór koloru ściereczki do konkretnych zadań może się różnić w zależności od planu sprzątania, jednak standardowo przyjmuje się takie rozróżnienie:

 

▪niebieska ściereczka — powierzchnie szklane, duże powierzchnie szklane, takie jak: lustra, okna, szklane stoły.

▪zielona ściereczka — tzw. powierzchnie płaskie, czyli powierzchnie niższego ryzyka (drzwi, szafy, biurka, stoły itp.), jest to najbardziej uniwersalna ściereczka.

▪czerwona ściereczka — obszar łazienkowy, czyli powierzchnie wysokiego ryzyka (sanitariaty, urządzenia sanitarne).

 

▪żółta ściereczka — obszar kuchenny oraz dezynfekcji.

Jeśli chcemy sprzątać w sposób profesjonalny oraz bezpieczny, należy zdać sobie sprawę, że jedna ściereczka, czy też jedno akcesorium nie powinno być jednocześnie wykorzystywane do czyszczenia np. sanitariatów oraz powierzchni kuchennych. Dzięki wykorzystaniu systemu 4 kolorów mamy pewność, że sprzątana przestrzeń jest wolna od zanieczyszczeń krzyżowych.

Potrzebujesz porady w wyborze odpowiednich akcesoriów do sprzątania? Skontaktuj się z nami.

 

05.06 Światowy Dzień Środowiska

CZYTAJ DALEJ

Natychmiastowe wycofanie produktu przez Essity

Essity, firma zajmująca się higieną i ochroną zdrowia, produkująca i sprzedająca środki ochrony osobistej wycofuje ze sprzedaży oraz produkcji piankę do dezynfekcji rąk. Chcielibyśmy zakomunikować, że ze względów bezpieczeństwa oraz w obawie o nieodpowiednie użytkowanie piany do dezynfekcji Tork, firma Essity wycofuje  produkt z rynku ze skutkiem natychmiastowym. Są to produkty o kodach 520101, 511104 […]

CZYTAJ DALEJ